درباره ما…

تا جایی که یادمان هست در دنیای دیروز که به امروز برسد و تحولی را نشان دهد با برنامه و بودن همبستگی و یک سلسله مراتبی طی شده و تجمع افراد در یک جا جامعه را به وجود آورده‌اند که از قدیم تا به حال پا بر جاست و هر روز شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد و هر روز مدرن‌تر و با نگاه به دور دست حرکت می‌کند و اگر جایی جامعه‌ای به نیستی و نابودی کشیده شده، نبود برنامه‌ای مدون در انسجام بخشی و یکپارچه سازی دل‌ها و عمل‌ها و یا عدم همدلی و همبستگی، همیشه در زندگی خصوصی و گروهی مهم بوده که شکل دهنده و پایه ریز بنیان ما شدن می‌باشد .
امروزه انجمن‌ها و سازمان‌ها در مرحله‌ای خیلی خیلی پایین‌تر همان نمای جامعه را به تصویر می‌کشد و با چارت‌های درون محور که مسئولیت را می‌سازد، در پی خلق یک سازمان، سازمان یافته‌ای که با برنامه عمل کرده و تا بتواند ارابه‌های کار و نیاز و کمک که مهم‌ترین اهداف انجمن‌ها و سازمان‌ها بوده را یدک بکشد و در تراز و تعادل این سه فاکتور ثابت عمل کرده، یکی را فدای دیگری نکند تا در دراز مدت شیرازه یک جامعه مدنی کوچک ( سازمان ) از هم نپاشیده و به تاریخ و خاطره‌ها نپیوندد و آینده زیبا را نشان داده و نقشه ساختمانی ترسیم که نیازهای جامعه را تا آینده بر طرف می‌کند.
پس انسجام و یکپارچگی به خودی خود به وجود نمی‌آید، بلکه مستلزم یک دلی و پشتیبانی و برنامه ریزی گروهی، قوی و دل سوز دارد، تا بتواند چرخ سازمان را به چرخش در آورده و در عمل به فاکتور کار، اشتغال را در مرحله اول که بازار را رونق و مصرف را شکل ایده آل داده و در قالب نیاز، نیاز جامعه را با کار خوب و بازار رواج برطرف کرده و زندگی با امید، که با امید کمک به دیگران در دل‌ها زنده و با نهادینه کردن این موضوع، همنوع دست همنوع را در برهه‌ای از زمان می‌گیرد که از اهداف سازمان‌ها و انجمن‌ها بوده، با برداشت خود با همان برنامه منسجم و یکپارچه که در بطن خود یک دلی واحد را دارد، تا سر بلند بیرون بیاید.
اکنون تمام اصناف و گروه‌ها برای ترقی و سربلندی خود و جامعه، سازمان‌هایی ( سازمان‌های مردم نهاد ) را تشکیل داده‌اند که بهترین راه برای اشتراک گذاری ایده و افکار ناب ایرانی خود را که چیدن کنار هم می‌باشد و نبوغ را با هم دلی در آمیخته و بهترین افکار را که چشم انداز نو و تازه‌ای دارد و می‌تواند خالق باشد را در برنامه‌ی مدون شده خود قرار داده و روشنایی را خلق می‌کنند. در همین شهرمان آمل اگر خوب بنگریم، سازمان‌هایی زیادی را ملاحظه می‌کنیم.
یک نمونه آن انجمن معلولان توانای آمل که دوستان و دل سوختگان نازنینی در پشت سر هیئت مدیره آنقدر با برنامه و دلسوزانه عمل می‌کنند و اهدافی در جهت بهبود اعضای صنف خود قدم برداشته و الگویی منسجم و همدل را پیروی و تدارک جامعه ، سازمان و انجمنی مدیر و پیشرو را می‌بیند.
بر آن امید هستیم که هر روز ما بهتر شده و خدمت را سرلوحه کار خود قرار تا بیشتر از این در محضر اعضای خانواده انجمن شرمنده نباشیم و جامع بزرگ بهزیستی را حمایت و هدایت کرده تا سربلندی ارمغان این اصناف باشد.

انجمن معلولان توانای آمل درسال ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۰۴ تحت نظارت بهزیستی تاسیس شده است وهم اکنون با دارا بودن ۱۵۰۰عضو جسمی حرکتی با ۵ پرسنل فعالیت های مستمری را درزمینه های مختلف توانبخشی انجام می دهد.
اهداف انجمن:
فرهنگ سازی جهت تصحیح نگاه جامعه به معلولان، آماده سازی جامعه برای به شناخت حقوق معلولان –بستر سازی برای حضور فیزیکی افراد معلول درامور مربوطه به جامعه با تسهیل حضور آنان درعرصه های اجتماعی ازنظر مناسب سازی معابر واماکن عمومی وتشکیل کمیته های: اشتغال و تسهیلات اعتبارات –اداری وتوانبخشی –ورزش ودرمان ومشارکت و…
عملکرد این موسسه:
۱-ایجادسایت انجمن معلولان توانای آمل بنام www.tavanayeamol.ir
۲-معرفی تعداد زیادی از معلولین وخانوادهایشان برای آموزش های فرهنگی وحرفه ای برای اشتغال
۳-برگزاری نمایشگاه وبازارچه متعدد درسطح شهر
۴-برگزاری کلاس های مشاوره ای وهنری درمکان انجمن
۵-پرداخت کمک های نقدی وغیرنقدی ازجمله : سبدغذایی _وسایل بهداشتی وپزشکی –جهیزیه –پرداخت هزینه های اشتغال
دانشجویی ودانش آموزی ودرمان ساخت حمام ، تعمیرات منزل ، خدمات رفاهی و….
۶-پرداخت وام های قرض الحسنه
۷-ارائه کارت ترددویژه خودرو معلولین
۸-شرکت درهمایش های ورزشی (دومیدانی ،تنیس روی میز _تیراندازی و….)
۹-شرکت دراعضای انجمن درجشن ها وهمایش های مختلف بمناسبت های روزجهانی معلولین –هلال احمر هفته بهزیستی و…
۱۰-برگزاری افطاری درماه رمضان درهرسال ، جشن ازدواج وجشن درهفته بهزیستی و روزجهانی معلولان
۱۱-ارتباط با ادارات دولتی وغیردولتی درخصوص مشکلات معلولین وپی گیری آن
۱۲-برگزاری اردوهای تفریحی وسیاحتی درون شهری وبرون شهری
۱۳-نماینده انجمن درشورای مناسب سازی
۱۴-حضورمددکاران واعضای هئیت مدیره در منازل معلول

read more inspiration